Úspěchy Ruska

Mnozí kritici Ruska poukazují na to, že jeho úspěchy nejsou vidět, nejsou praktické. Typickým příkladem je diskuzní příspěvek typu:

Jmenujte mi ruské výrobky, které denně používáte? Používáte ruský počítač, telefon, televizi, nosíte ruské oblečení, užíváte ruské léky nebo jezdíte ruským autem? Jediné co Rusáci umí jsou zbraně a ty stejně nejsou špičkové akorát levné.

Pravdou je, že běžné ruské spotřební zboží bylo za dob komunismu terčem vtipů posměchu. Například televize rubín, automobily Lada, Žiguli, Moskvič, jízdní kolo ukrajina atd. Obecně byly tyto výrobky považovány za bytelné, robustní, ale měly horší parametry typu hmotnost a dílenské zpracování bylo též tématem vtipů. V dnešní době jsou běžné ruské spotřební výrobky v západních zemích většinou nekonkurenceschopné. Pravdou však je, že většina spotřebního zboží nebo jejich komponentů se vyrábí stejně v Asii.

Úspěchy ruské vědy a ekonomiky

Rusko je největší země světa oplývající velkým přírodním bohatstvím. Proto je jeho export zaměřen na energetické suroviny - ropu a zemní plyn. Vzhledem ke složitým přírodním podmínkám není těžba a transport úplně jednoduchou záležitostí.

Jaderná energetika bezesporu patří k vyroce technicky náročnému průmyslu. Obě české jaderné elektrárny - Dukovany i Temelín - vycházejí z ruských návrhů, paliv v nich je také ruské. Ruské reaktory se aktuálně staví a plánují v několika zemích jako je Indie, Bangladéš, Vietnam, Turecko, Finsko, Írán, Arménie, Bělorusko nebo Čína. Jedná se o plně konkurenceschopný produkt ekonomicky a bezpečnostně plně srovnatelný se Západním projekty. Mezi úspěch ruské jaderné energetiky patří provoz rychlých množivých reaktorů. V současnosti jenom Rusko provozuje tyto reaktory (BN-600, BN-800), které teoreticky dokáží využít přírodní uran až 100x efektivněji než běžné lehkovodní reaktory. Nabízí tak již dnes prakticky nevyčerpatelný zdroj energie narozdíl od chimér typu jaderné fúze. Špičkový je samozřejmě i jaderný výzkum reprezentovaný především Spojeným jaderným výzkumem v Dubně u Moskvy.

Ruská kosmonautika

Ruská kosmonautika je též špičkovým oborem. V současnosti jsou ruské rakety a kosmické lodě prakticky jediné, které se využívají k vynášení kosmonautů na oběžnou dráhu země. Ruské rakety vynášení i mnoho telekomunikačních nebo výzkumných satelitů. Pokud hrajete geocaching nebo využíváte navigaci třeba v automobilu, možná též využíváte ke zvýšení přesnosti GPS i ruských satelitů z globálního navigačního systému GLONASS.

Počítače a programování

Hardware ruských počítačů není považován za nejvýkonnější. Avšak ruští programátoři včetně hackerů a crackerů jsou považováni za světovou špičku. Rus Alexej Pažitnov například již v roce 1984 vytvořil legendární hru Tetris, která se doteď populární po celém světě, hru si můžete zahrát hned teď, online Tetris spustíme zdarma ve vašem prohlížeči.