Terorismus

Rusko má od rozpadu SSSR problémy islámským terorismem. Hlavním důvodem je konflikt v Čečensku. V posledních letech jsou občané Ruské federace cílem teroristických útoků ze strany Islámského státu a Al-Kaidy. Níže uvádíme přehled terostických útoků na ruské cíle.

 

Teroristický útok na letadlo v Egyptském Šarm aš-Šajchu

Egypt, Egyptská vlajkaLet Kogalymavia 9268 ruské letecké společnosti Kogalymavia se po startu z mezinárodní letiště v Šarm aš-Šajchu zřítil na Sinaji. Na palubě Airbusu A321 letělo 217 cestujících a sedm členů posádky. Příčinou havárie byl výbuch bomby na palubě letadla.

Příčina pádu dopravního letadla nebyla na počátku jasná. Diskutovány byly 4 možné teorie: chyba posádky, technická závada letadla, sestřelení raketou nebo výbuch na palubě. Přestože egyptské úřady odmítaly možnost sestřelení letadla, letecké společnosti Air France-KLM, Lufthansa a Emirates odklonily své lety mimo Sinajský poloostrov.

Americká televizní stanice CNN s odvoláním na zdroje z amerických tajných služeb uvedla, že příčinou katastrofy mohla být bomba, která mohla být umístěna do letadla někým z egyptského letištního personálu. Americké úřady podle CNN hodnotí tamní bezpečnost jako velmi nedbalou. Britský premiér David Cameron následně uvedl, že považuje verzi o teroristickém útoku za stále pravděpodobnější.

Spojené království a Irsko zastavily ve středu 4. listopadu odlety svých letadel z letiště Šarm aš-Šajch a Británie na letiště vyslala vlastní expertní tým.

Dne 17. listopadu potvrdil šéf ruské zpravodajské služby FSB Alexandr Bortnikov, že se jednalo o teroristický útok s tím, že v troskách letadla byly nalezeny stopy výbušniny. Ruské laboratoře našly stopy výbušniny i na osobních věcech obětí. Explozi podle nich způsobila podomácku vyrobená nálož dosahující síly asi kilogramu trhaviny TNT.

14. prosince egyptští vyšetřovatelé oznámili, že dosud nenašli žádný důkaz, že šlo o teroristický čin nebo důsledek nezákonné činnosti. Nicméně sinajská skupina napojená na IS dříve oznámila, že šlo o její útok a v časopisu Islámského státu vyšla fotografie, na níž je údajně bomba i roznětka v podobě plechovky Schweppes Gold, která měla letadlo vyhodit do vzduchu.

(Zdroj: Wikipedia.cz)