Kosmický výzkum

Ruský kosmický programRoskosmos je název ruské Federální kosmické agentury (RKA) (rusky Федеральное космическое агентство), dříve Ruské letecké a vesmírné agentury, zodpovědné za ruský vesmírný program a letecký výzkum. Agentura byla založena v březnu 1992 (dekretem prezidenta Ruské federace č. 185) během reorganizace vládních struktur Ruska po rozpadu Sovětského svazu. Podřízena je vládě.

Současný ruský kosmický program

Provozuje nosiče a kosmické lodě Sojuz, které jsou nyní jediným dopravním prostředkem na ISS. Roskosmos je partner v programu Mezinárodní vesmírné stanice ISS a přispěl základními moduly Zarya a Zvezda, které byly poté spojeny modulem Unity agentury NASA. Vyslal již sedm kosmických turistů, kteří zaplatili za let 20-40 milionů dolarů. V několika programech také úzce spolupracuje s ESA (poslední společný projekt se týká studie na novou pilotovanou loď ACTS, která nahradila zamýšlený projekt malého raketoplánu Kliper).

V budoucnosti plánuje rozšířit nabídku vesmírných výletů také na oblet Měsíce za odhadem 100 milionů dolarů. Plánuje také návrat na Venuši sondou Veněra-D a na Měsíc programem Luna-Glob, který sestává ze čtyř misí a výstavby robotické základny na Měsíci.

Správa

Vedení Roskosmosu sídlí v Moskvě, ale starty probíhají zejména z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na starty vojenských zařízení je primárně určen kosmodrom v Plesecku. Organizace zaměstnává asi 300 lidí, šéfem je Anatolij Perminov. Většina prací je zajišťována externě. Hlavním dodavatelem je společnost Eněrgija s vlastním střediskem řízení letů v Korolevu u Moskvy.

Od roku 2009 převzal Roskosmos řízení Středisko přípravy kosmonautů J. A. Gagarina.

(zdroj: Wikipedia.cz)